close
متخصص ارتودنسی
اخبار روز

شبکه سحر: ظرفیت راه اندازی آی فیلم آذری فراهم است

شبکه سحر: ظرفیت راه اندازی آی فیلم آذری فراهم است

شما در وبسایت آترو تی وی هستید

http://www.uplooder.net/img/image/26/1675a0ed7dbdb1e1cb3a0b93c4eac6a2/88.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/83/e51d28b4672bf97fce6a37f081bae4ef/12.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/17/96c4a7b69f33acbbc0833d45b12d125f/4.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/7/a06c9befe30eebbeb655bd8d3872bee0/5.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/89/ae7c66a397bd3f866d63766f1d77b9ff/8.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/23/50b69b207e6ff3a1f0c23013ee25a7e8/6.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/90/43d2c2c75fd95b6bc095f34be8ad227c/7.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/36/85bc0d49b13feef642df5974bfc574f6/9.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/72/8db263ec020902e0ad80bc65be5ecd77/2.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/42/b4bb7874447914361e0949ef26a371e4/3.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/100/803fbe90e149cded68717b30820f356c/11.jpg

شبکه سحر: ظرفیت راه اندازی آی فیلم آذری فراهم است

 

 

 

مدیر کانال آذربایجان شبکه جهانی سحر :

شبکه آی فیلم ترکی افتتاح شود

برهان حشمتی مدیر این سیما به تاریخچه فعالیت مجموعه تحت مدیریت خود اشاره کرد و گفت: سیمای آذری شبکه بین المللی سحر قدمتی بیشتر از شبکه سحر دارد. معاونت برون مرزی سازمان صدا و سیما قبل از تاسیس شبکه های برون مرزی اقدام به پخش برنامه به زبان عربی کرد و بعد از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی نیز برای مردم آذری زبان این منطقه برنامه پخش می کرد. با این تفاسیر سیمای آذری قدمتی بیش از شبکه برونمرزی سحر دارد. از همین رو سیمای آذری با سابقه ترین سیمای شبکه سحر است، زیرا با توجه به پیوند دینی، قومی، زبانی، تاریخی و فرهنگی که جمهوری آذربایجان با جمهوری اسلامی ایران دارد، لازم بوده که برنامه هایی به زبان آذری تولید و پخش گردد تا این پیوند از بین نرود.
مدیر سیمای آذری فعالیت های سرویس آذری زبان شبکه سحر را  اینگونه شرح داد: در فعالیت های ما دو محور اصلی وجود دارد، یکی از این دو محور تبلیغ و معرفی ایران  است، بدان گونه که هست.  متاسفانه در این دویست سالی که آذربایجان بر حسب معاهده های ننگین گلستان و ترکمنچای از ایران جدا شده ایران را به مردم جمهوری آذربایجان بد شناسانده اند. معرفی آداب و رسوم و فرهنگ مشترک و به طور کلی می توان گفت ایران شناسی  یکی از دو بخش مهم فعالیت های سیمای آذری است. تبلیغ دین اسلام و مکتب تشیع دیگر محوری است که در فعالیت های سیمای آذری به آنها پرداخته می شود. در کنار این فعالیت ها، موضوعات سیاسی اجتماعی را نیز منظور می کنیم. به طور کلی می توان عمده فعالیت سیمای آذری در محور ها و زمینه های مختلف و با رویکرد  اطلاع رسانی است.
حشمتی به جایگاه سیمای آذری اشاره کرد و افزود: جایگاه سیمای آذری در میان مخاطبان  خود تریبونی برای نشان دادن حقایق است. بعد از جدا شدن منطقه قفقاز از ایران، حکومت های تزاری و شوروی سعی داشتند تاریخ و حقایق را به مردم این منطقه وارونه نشان دهند تا شهروندان منطقه هرگونه میل و رغبتی برای دانستن  اطلاعات قبل از جدا شدن از ایران را بیهوده تلقی کنند. محافل و رسانه های وابسته به غرب در جمهوری آذربایجان، به مردم خود، ایران را به عنوان یک پدیده منفی معرفی می کنند. در جمهوری آذربایجان از تمام ابزار تبلیغی استفاده می شود تا این طرز تلقی را به کودکان و شهروندان آذری زبان القا نمایند که فارس ها و روس ها یک ظلم تاریخی به آذری زبان ها نمودند و منطقه بزرگ آذربایجان را به دو تکه بین خودشان تقسیم کردند. سیمای آذری در نظر دارد این ذهنیت منفی را در میان آذری زبانان خنثی نماید و علاوه بر خنثی سازی، ما وظیفه داریم واقعیت های تاریخی را نیز بیان نماییم.
او از کیفیت برنامه ها و برگ برنده سیمای آذری در مقابل سایر شبکه های آذری زبان نیز سخن گفت: شاید وجود یک سری جاذبه ها در تلویزیون های آذری زبان باعث شود که این شبکه ها مورد توجه قرار بگیرند. سیمای آذری نمی تواند در برنامه های شبکه سحر از این جاذبه های کاذب استفاده کند، اما ما از یک مزیت نسبی برخورداریم و آن هم رویکرد دینی سیمای آذری در برنامه سازی است.
در واقع سیمای آذری به خاطر رویکرد دینی که در فعالیت های خود دارد، در میان مخاطبان آذری زبان مورد توجه واقع شده است. با تمام تلاش هایی که در دوران حکومت کمونیستی برای نابودی دین در این جامعه آذری زبان شده است، اما باز هم شاهد گرایش مردم آذربایجان به سوی مفاهیم دینی هستیم. سیمای آذری از این مزیت به نحو احسن بهره برداری نموده و با پخش برنامه های دینی مخاطبان را به سمت خود جذب کرده است. رقبای ما در تولید این برنامه ها ناتوان بوده و ما از این حیث بالاتر هستیم. در واقع تنها رسانه و شبکه ای که برنامه های مذهبی تولید می کرده و در اختیار مردم شیعه جمهوری آذربایجان قرار می داده سیمای آذری شبکه جهانی سحر بوده، تا آنجا که در این اواخر، شبکه های آذری زبان با تولید برنامه هایی که در آن مایه هایی از رنگ و لعاب موضوعات مذهبی به چشم می خورد، اما همان هم به گونه ای که این برنامه ها با فرهنگ لائیسیته حاکم بر جامعه جمهوری آذربایجان در تضاد قرار نگیرد، اقدام به جذب مخاطبان طیف مذهبی و دینی نموده اند.
وی به نحوه برنامه سازی ها نیز اشاره ای نمود و اضافه کرد: اساسا برنامه هایی که در سیمای آذری تولید می شوند بر اساس نیاز مخاطب طراحی شده و شکل می گیرند، جامعه آذربایجان به صورت مداوم مورد رصد همکاران ما قرار می گیرد و نیازهای آنها را می سنجیم. خوشبختانه منطقه هدف ما مثل سایر سیماها دور از دسترس نبوده است. جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان دارای مرز مشترک هستند و سالانه بیش از یک میلیون نفر از جمهوری آذربایجان برای موضوعات مختلف از قبیل: درمان، خرید و فروش، دیدار با اقوام، زیارت اماکن متبرکه و ... وارد ایران می شوند. این قرابت جغرافیای به ما کمک می کند تا راحت تر نیاز سنجی نماییم و دست به تولید برنامه بزنیم.
حشمتی از نبرد نابرابر سرویس آذری زبان شبکه سحر در مقابل سایر رسانه های  رقیب آن سخن گفت و به سختی کار در جمهوری آذربایجان گریز زد: از آنجا که جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان دارای یک فرهنگ مشترک هستند و این برای ما فرصت محسوب می شود، اما  ما در شرایطی دشوار کار می کنیم، در حالی که اگر همین کشور ترکیه را در نظر بگیرید،  می بینید که در جمهوری آذربایجان شبکه تلویزیونی دایر کرده است و رادیو و تمام ابزار فرهنگی برای گسترش فرهنگ  خود در کشور آذربایجان را در اختیار دارد. اما با اینهمه در عرصه ای که همه با تمام قوا سعی در پیشبرد فرهنگ خوددارند، ما شاهد این هستیم که فرهنگ ایرانی – اسلامی در حال گسترش است که از عمده ترین دلایل آن می توان به این نکته اشاره کرد که این فرهنگ متعلق به مردم آذربایجان است.
گفتمان تشیع در جمهوری آذربایجان یکی از نکاتی بود که مدیر سیمای آذری به آن پرداخت: در جمهوری آذربایجان زمینه برای رشد و نمو فرهنگ و گفتمان شیعی بسیار است و سیمای آذری نیز در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده است. رغبت به سریال های ایرانی، آن هم به خاطر وجود تفکر شیعی در میان مخاطبان ما در آذربایجان بسیار بالا است که با وجود سریال های غربی و ترکیه ای که مملو از مظاهر زندگی های غربی و تفکرات سکولار است، باز شاهد آن هستیم که در این عرصه سریال های ایرانی پیروز میدان هستند. اصلی ترین دلیل این موضوع نیز پرداختن به مضامین دینی در سریال های ایرانی است.
کافی نبودن زمان و عدم رضایت مخاطبان آذری زبان از مدت زمان پخش سیمای آذری یکی دیگر از موضوعاتی بود که حشمتی به آن اشاره کرد و گفت:  میزان زمانی که سیمای آذری زبان شبکه سحر برنامه پخش می کند کم است و این موضوع از سوی مخاطبان ما هم بارها عنوان شده است. آنها دوست دارند هر زمان که دگمه کنترل گیرنده شان را زدند، برنامه های سیمای آذری را تماشا کنند. این میزان پخش راضی کننده نیست. با این وجود و باز هم باید تکرار کرد که به خاطر ساختار خانوادگی و دینی بیشتر فیلم و سریال های ایرانی، این کشش در میان مخاطبان وجود دارد که حتی ما Ifilm آذری را نیز راه اندازی نماییم. در جدول پخش سیمای آذری سعی شده تا از بخش های خبری، خانوادگی، مذهبی، کودک و نوجوان و فیلم و سریال های ایرانی به نحو مناسبی بهره برده شود، تا در یک روز همه برنامه ها را پوشش داده باشیم.
وی همچنین به نکات فنی نیز اشاره ای نمود: امکانات فنی شبکه جهانی سحر به منظور پوشش کامل منطقه قفقاز باید به روز شود تا مخاطبان خود را گسترش دهیم و این مسئله ای است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
وی در ادامه از نقش سیمای آذری در جامعه آذربایجان گفت: سیمای آذری در روشنگری در فضای سیاسی آذربایجان نقش مهمی دارد. برای دیدگاه های این شبکه نمی توان گنجیدن و تطابق با یک جناح خاص را متصور شد بی طرفی شبکه برونمرزی سحر در گسترش اقبال عمومی به این شبکه بی تاثیر نبوده است. سیمای آذری شبکه سحر با به وجود آوردن فضای خاصی در فضای مناسبات سیاسی و ایجاد یک بستر امن برای تمامی تفکرات از قبیل اسلام گرا، غرب گرا و ... در حاشیه امنی از جریان های سیاسی قرار دارد.
شبکه جهانی سحر در زمینه اطلاع رسانی، انحصاری را که در اختیار رسانه های دولتی بوده است، شکسته و به یک متغیر مهم در فضای رسانه ای جمهوری آذربایجان بدل شده است.
حشمتی از برنامه های سیمای آذری و تغییراتی که داشته اند نیز سخن گفت و افزود: ما سه بخش خبری داریم که از لحاظ فرمی تفاوتی نداشته اند، ولی از لحاظ استفاده از ابزار جدید در بخش های خبری بییشتر تغییرات داشته ایم و از شبکه های اجتمای در افزایش غنای بخش های خبری خود سود برده ایم. برنامه " آزاد آرنا " که متکی به فضای شبکه های اجتماعی و ابزارهای کار در فضای مجازی است، جایگزین برنامه " تریبون آزاد "ی شده که بیشتر، از تلفن به عنوان یک ابزار تعاملی سود می برده است. در برنامه های مذهبی گرایش ما به سمت پاسخ به شبهات مطرح شده در اصول اعتقادات شیعه بوده است. همچنین برنامه "تفسیر قرآن" را نیز در نظر داریم به صورت روتین پخش کنیم. در فیلم و سریال هم علاوه بر سریال هایی که اخیراً دوبله شده اند، یک باکس سریال های تکراری نیز در کنداکتور گنجانده شده است.
وی به برنامه های مناسبتی نیز اشاره نمود و گفت:  مناسبت ها جزء مهمی از زندگی دینی ما محسوب می شود. سیمای آذری طبیعتا با توجه به مناسبت ها باید حال و هوای جامعه آذربایجان را به خود بگیرد و از آنجا که جامعه آذربایجان در مناسبت های شیعی، حال و هوای آن مناسبت را می گیرد، ما نیز برنامه های متناسب به روی آنتن می فرستیم. سیمای آذری تنها سیما در شبکه سحر است که جامعه مخاطب آن یک دست بوده و همه شیعه هستند و باز هم تاکید می کنم که الگوی سیمای آذری یک الگوی دینی است و در این مهم ما تلاش می کنیم تا برنامه های متناسب با سبک زندگی اسلامی تولید و پخش نماییم.

 

 

 

دسته بندي: فقر رسانه ای,IFILM (درام ایرانی),شبکه سحر (چندزبانه),آذربایجان,شبکه های آینده,شبکه های پیشنهادی,شبکه های برون مرزی سیما,

نظرات مخاطبین ( شما هم نظر بدین )

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
مطالب مرتبط :

آخرين ارسالي هاي تالار گفتمان آترو

آخرین برنامه های شبکه تلوزیونی آترو :

فید خوان rss reader