close
متخصص ارتودنسی درتهران
اخبار روز

شبكه نمايش خانگي؛ هوو يا همراه تلويزيون؟!

شبكه نمايش خانگي؛ هوو يا همراه تلويزيون؟!

شما در وبسایت آترو تی وی هستید

http://www.uplooder.net/img/image/26/1675a0ed7dbdb1e1cb3a0b93c4eac6a2/88.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/83/e51d28b4672bf97fce6a37f081bae4ef/12.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/17/96c4a7b69f33acbbc0833d45b12d125f/4.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/7/a06c9befe30eebbeb655bd8d3872bee0/5.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/89/ae7c66a397bd3f866d63766f1d77b9ff/8.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/23/50b69b207e6ff3a1f0c23013ee25a7e8/6.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/90/43d2c2c75fd95b6bc095f34be8ad227c/7.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/36/85bc0d49b13feef642df5974bfc574f6/9.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/72/8db263ec020902e0ad80bc65be5ecd77/2.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/42/b4bb7874447914361e0949ef26a371e4/3.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/100/803fbe90e149cded68717b30820f356c/11.jpg

شبكه نمايش خانگي؛ هوو يا همراه تلويزيون؟!

 

 

اندر حكايت ساخت سريال ويدئويي و سودهاي سرشار مالي

در همه جاي دنيا به موازات سينما و تلويزيون و ديگر رسانه هاي تصويري، سريال هايي در قسمت هاي بالا تهيه و توليد مي‌شود كه با دريافت هزينه مستقيم در اختيار مخاطب قرار مي گيرد. در واقع در اين نوع سريال سازي كه به شكل متنوع در جاي جاي دنيا اتفاق مي افتد، مهم ترين فاكتور دست مخاطب است كه باز است.  اين مخاطب است كه انتخاب مي‌كند بيننده يك سريال باشد يا خير، در واقع با پرداخت بهاي يك سريال مخير است به ديدن يا نديدن آن، در اين شرايط به سراغ اثري مي رود كه با دغدغه هاي ذهني و مذاقش مطابقت داشته باشد.
اتفاقاً اين جنس از سريال سازي كه سال هاست در دنيا مرسوم است، به يك باره از سه-چهار سال پيش شايد كم و بيش در كشور ما هم طرفدار پيدا كرد.
چند اثر جذاب، خوش ساخت با داستان هاي جذاب به دست هموطنان ما هم رسيد و به موازات آثار سخيف شبكه هاي ماهواره اي حتي گوي رقابت را برد چرا كه به لحاظ تكنيك، ساخت و البته كيفيت، با فاصله بسياري از آن دست آثار بيننده را جلب خود كرد.
علاقه مخاطب ايراني به آن سريال ها كار را به جايي كشاند كه سازندگان كپي كار تلويزيون به سراغ آن ساختار، پايه و حتي گاهي اوقات كپي نعل به نعل رفتند و از آن فرمول از پيش موفق، سود بردند تا نظر تماشاگر را به خود جلب كنند. گاهي البته جواب گرفتند و گاهي هم نه...
تلويزيون دو-سه سال اخير به شدت به لحاظ مالي دچار افت شده و وضع به جايي رسيده كه توانايي توليد آثار مختلف كم كم در رسانه ملي كاهش يافت. رييس سازمان در آن برهه زماني علناً اعلام كرد وضع اقتصادي نامناسب تلويزيون اجازه توليدات انبوه را نمي دهد و بايد به سمت توليد موجز برويم. در همين روزها بود كه سريال هاي سابق تلويزيون با استفاده از قاعده نوستالژيك شان در پخش مجدد روي آنتن رفتند و در واقع مأموريت پركردن بخشي از آنتن به آن دست كارها سپرده شد.
كم كم حضور بسياري از كارگردانان چهره و با سابقه در ژانرهاي مختلف در تلويزيون رنگ  باخت و ساخت سريال براي رسانه هاي خانگي با همان فرمول مذكور جدي شد.مهران مديري از ژانر طنز، محمدحسين لطيفي در ژانر ملودرام، داوود ميرباقري با آن سابقه كاري و حتي اخيراً حسن فتحي، كمال تبريزي و... دست به كار ساخت سريال براي رسانه ها شدند.
برخي در اين مسير موفق شده اند. بعضي ها شكست خوردند. برخي ها تماشاگر را دلگرم كردند و برخي دلسرد، برخي اعتمادي را كه سال ها از مخاطب تلويزيون به دست آورده بودند اينجا باختند و برخي جايگاه خود را حفظ كردند، برخي برنده بودند و برخي بدجور بازنده.
اينجا يك بيزينس مستقيم است،‌ ديگر قصه به آن شكلي نيست كه تو از تلويزيون با خيال راحت پول بگيري و (حالا كمي دير يا زود) بروي هرچه خواستي بسازي و بياوري و نتيجه اش هرچه باشد فرقي نكند. تفاوتي نداشته باشد تماشاگر به اين كار نمره قبولي مي دهد يا خير. كارگردان با هر كيفيتي روي آنتن برود و...

در اين بيزينس تماشاگر وقتي دست به جيب مي‌شود كه  سريال توانسته باشد او را قلقلك دهد، در واقع اثر، اين قابليت را داشته باشد  تماشاگر را درگير خود كند. كار در اين شرايط براي سازنده به شدت ريسك محسوب مي‌شود. كارگردان تلويزيون پس از سال ها براي اين رسانه عادت ندارد خيلي دغدغه پول و بازگشت به موقع آن را داشته باشد، اما حالا بايد ريسك و كلي هزينه كرد، كار ساخت و به اميد فروش آن چشم مالاند. سريال سازي براي شبكه نمايش خانگي در روزگار عدم حق كپي رايت و دانلود و... دل شير مي خواهد. برخي معلوم نيست با چه هدفي اين كار را با قدرت انجام مي‌دهند و برخي هم با مشورت و  هرآنچه در جذب مخاطبانشان در اين سال ها ياد گرفته اند وارد بازي مي شوند. از آثار قبلي با هر كيفيت پخش و توليد و بازگشت سرمايه كه بگذريم، كار مي كشد به «شاهگوش» داوود ميرباقري، اين مجموعه تلويزيوني با كليد خوردنش همگان را انگشت به دهان گذاشت!
خالق سريال «امام علي (ع)» كه اخيراً «مختار» را روي آنتن داشته است، چطور مي خواهد شبكه نمايش خانگي را با سريالي متفاوت به لحاظ ژانر تجربه كند. به هرحال او با آبروي چند ساله اش وارد اين گود خطرناك شده است. كلي بازيگر،‌ پروداكشن، هزينه و... اگر جواب ندهد چه؟! ميرباقري كه اين فضا را تجربه نكرده است،چه اتفاقي رخ مي دهد؟اگر سريال از روي پيشخوان مغازه ها به خانه نرود چه؟! اگر مردم كار را دوست نداشته باشند؟ يعني ميرباقري مي داند چه مي‌كند؟ اگر سريال با اين همه بازيگر زمين بخورد اين هزينه را چه كسي پرداخت مي‌كند؟
كمر تهيه كننده كه مي شكند... اما ميرباقري گويا از ابتدا مي دانسته پولش را دور نمي ريزد. مشخصاً او سليقه تماشاگر را مي شناخته و مطمئن روي صندلي كارگرداني «شاهگوش» نشسته است.
حال باید دید چه دلایلی سریال «شاهگوش» را بر خلاف برخی کارها به سر منزل مقصود رساند. به هر حال باید پذیرفت حتی در شبکه نمايش خانگی هم که تبلیغات بصری اش بیش از هر اتفاق دیگري به دیدنش کمک خواهد کرد، فیلمنامه حرف اول را می زند. مگر می شود تنها به حکم ویترین خوب، تماشاگر را  28 قسمت بکشانی که هر بار 3000 تومان هزینه تهيه اثر  کند؟
سریال «شاهگوش» یک قصه دو خطی به ظاهر جذاب دارد که هر چه نداشته باشد، فاکتور کشاندن مخاطب تا پایان را دارد.
اول اینکه بستر سریال یک کلانتری شاید غیر واقعی باشد که قطعاً از قواعد یک کلانتری واقعی تبعیت نمی کند. این یعنی سریال تصمیم دارد با یکی از مشاغل خاص شوخی کند. شوخی با پلیس یک برگ برنده است. به هر حال شوخی با یک شغل کاملاً جدی در نگاه اول یک اتفاق ویژه است که شاید کمتر در تلویزیون مجوز آن تا این حد صادر شده .
قصه دارای شخصیت های جذابي است، کاراکترها و تیپ شخصیت هایی که پتانسیل محبوبیت در آن ها حس و از همان روز اول می‌توان  حدس زد که آنها می توانند قلاب اولیه را به خوبی بر گردن علاقه مخاطب بیندازند. سریال با یک ذهنیت درست تبلیغاتی به لحاظ بستر قصه و ویترین راه افتاد. میرباقری در این موقعیت گاه کاریکاتور گونه اش مي دانست که نمی توان تنها به قدرت و استعداد بازیگر اعتماد کرد پس به فکر یک قصه پر تعلیق بود تا تماشاگر برای رسیدن به جوابش پاگیر شود. داستان تصادف یك پژو سبز لجنی که هر کسی را به کلانتری ملت با ریاست سرگرد احمد خفته می کشاند و متهم به قتل رحمان عدالت است. میرباقری از این فرصت استفاده می کند و شخصیت های مختلف جامعه را در این اتهام تست می کند تا ضمن در آمدن کمدی موقعیت، قصه ای پر کشش و ادامه دار را روایت کند. میرباقری به واسطه سالها کار سریال سازی و البته شناخت کامل از هنر نمایش و تئاتر موقعیت های مختلف نمایش را در سریال خود به کار می گیرد. او یک نوع خاص از کمدی را در سریالش سنجيد. اگر چه در برخی از قسمت ها تماشاگر از پرداخت آن سه هزار تومان شاکی بود، چون قصه پیش نرفت و جز چند شوخی چیزی عایدش نشد، امّا تعلیق رسیدن به قاتل رحمان عدالت تا پایان کار او را در مقام مخاطب سریال حفظ کرد. فرهاد اصلاني بازيگر نقش احمد خفته كه يكي از عوامل موفقيت اين سريال بود، از چندمين تجربه همكاري اش با داوود ميرباقري و دلايل موفقيت اين سريال تلويزيوني مي گويد: «واقعاً خود آقاي ميرباقري يكي از فاكتورهاي اصلي‌اند كه تبحر بسياري در كارگرداني و نوشتن دارند. به هر حال او سابقه بسيار درخشاني در ذهن مردم دارد و توان او در ساخت يك اثر نمايشي بر كسي پوشيده نيست. از سوي ديگر موضوع سريال «شاهگوش» جديد و نو بود. رويكردي كه اين سريال به پليس و فعاليت‌هاي پليسي دارد هم براي مردم جذاب بود. به هر حال پليس ما در كف خيابان ديده مي‌شود و براي مخاطب قابل لمس است.ضمن اينكه موضوعات مطروحه در اين سريال نيز براي تماشاگر جذابيت‌هاي خاص خودش را دارد. از منظر ديگر بايد بگويم تيم سازنده و توليد كنندگان اين سريال نيز به نظرم بسيار با انگيزه و فعال ظاهر شدند. اگرچه رهبري آقاي ميرباقري را نيز در اين امر بايد دخيل دانست. عوامل توليد سريال شاهگوش هم تمام سعي و تلاش خود را به كار بستند تا كار نصفه و نيمه نباشد و به موقع پخش شود تا مردم بتوانند طبق يك برنامه‌ريزي مدون دي‌وي‌دي‌ها را دريافت كنند و ببينند. مردم هم اعتماد كردند. من در طول اين سالها با داود ميرباقري همکاری های متعددي داشتم وبه جرأت مي‌توانم بگويم كارهايي كه با ايشان انجام داديم، براي من مايه نعمت و عزت بوده است».  او در خصوص فضای طنز حاکم بر کار هم گفت: تا حدودي فضاي طنز بر كليت كار جاري بود امّا نكته اصلي مد نظر خود آقاي ميرباقري اين بود كه پيام و حرف كار به درستي مطرح و منتقل شود. در واقع به نقد كشيدن اقشار مختلف به واسطه تصادفي كه در قصه سريال «شاهگوش» رخ مي‌دهد، هدف اصلي آقاي ميرباقري بود. امّا در خصوص شخصيت «اسد خفته» بايد بگويم من هم بايد تلاش مي‌كردم تا از اين قافله عقب نمانم. پس تلاش كردم در همان هارموني كار كنم. در واقع اگر شما احساس وجود رگه‌هايي از طنز در بازي من داشتيد برمي‌گردد تلاش براي ارائه جنسي از بازي را براي اين نقش در كه در آن هارموني جواب بدهد و بيرون نزند».
مرجانه گلچين بازيگر نقش گلاب در سريال «شاهگوش»  در خصوص كار با داوود ميرباقري مي گويد: «گلاب هم نمونه‌اي معمولي از يك خانواده سنتي است. چيزي كه ما در رفتار مادر و خواهرمان ديده‌ايم و شبيه  آن در گوشه و كنار اين جامعه وجود دارد، بنابراين خيلي نمي‌توانستم چيز عجيب و غريبي از نقش ارائه دهم. فكر مي‌كنم بيش از هر چيز باورپذيري نقش مدنظر بود كه خدا را شكر در واكنش مردم، مشخص است مردم شخصيت را دوست داشته‌اند. من اصولاً بازيگر بداهه هستم، اما اينجا به شدت دست به عصا از بداهه استفاده كردم و قطعاً زيرنظر آقاي ميرباقري این کار را انجام دادم. اصولاً وقتي در كاري نقش را دوست داشته باشي، تيم همكارت را دوست داشته باشي و مطمئن باشي پروژه در جذب مخاطب موفق عمل خواهد كرد، يك انرژي صد چندان در كار مي‌گيري. با مديريت آقاي ميرباقري ما ارتباط و پاسكاري خوبي جلوي دوربين داشتيم.
او مي گويد: فكر مي‌كنم حضور در اين سريال با هدايت آقاي ميرباقري متفاوت با تجربه‌هاي قبلي‌ام باشد. ضمن اينكه بايد اذعان كنم طنز خاصي كه در اين سريال وجود داشت هم با كارهاي قبلي من متفاوت است. در واقع من با سريال «شاهگوش» نه تنها يك شخصيت طنز متفاوت را تجربه كردم كه به لحاظ قصه و كار هم، سريالي متفاوت به كارنامه‌ام اضافه كردم.»
الهام پاوه نژاد بعد از سريال «يلدا» دومين تجربه همكاري اش را با داوود ميرباقري و سريال «شاهگوش» تجربه كرد. او در اين باره به «باني فيلم» مي گويد:  تجربه كار با آقاي ميرباقري نشان از آن داشت كه بازيگر با  خيال راحت جلوي دوربين مي‌رود و فقط بايد روي نقش ، موقعيت و جزئيات آن متمرکز باشد، چرا كه خودشان آنقدر روي كار اشراف دارند كه تو با خيال راحت مي تواني كار كني. حتي نقش دكتر زوزني، از آن چيزي كه ابتدا گفته و راجع به آن صحبت شد به مراتب پخته‌تر و کاملتر شد، خاطرم هست به من گفته شد، حدود سه قسمت در مجموعه حضور دارم ولي در ادامه تقريبا زرين زوزني 10 قسمت در قصه حضور دارد. خود من فكر نمي‌كردم اين كاراكتر تا اين حد در دل قصه جاي بگيرد و ماندگار شود. در كار با آقاي ميرباقري به عنوان يك بازيگر يك پوئن بزرگ داري و آن اين است كه وقتي ايشان  به بازيگرش اعتماد مي‌ کند و به يك توافق مي‌رسند ديگر كاملاً دستتان را بازمي‌گذارند. حالا من به عنوان بازيگر مي‌توانم ايده بياورم، فكر بياورم، نظر بدهم و ايشان به عنوان چشم ناظر و داناي کل، آن را ويرايش کنند... از طرف ديگر يك اتفاق خوب براي من، همبازي شدن با فرهاد اصلاني و حميدرضا آذرنگ بود.، من با اکثر دوستان سابقه همكاري تئاتر  يا تصوير داشتيم. اين تجارب مشترک، به حركت درست دو بازيگر، دو پارتنركمك مي كرد با هم حركت درستي   داشته باشند.
او در خصوص افت سريال در برخي از قسمت هاي نيز اضافه مي كند: در معروف‌ترين سريال‌هاي دنيا نيز ما شاهد اين ماجرا هستيم و به نظرم طبيعي است. اما در كل با يك جمع‌بندي از بازخوردها سريال توانست نظر مخاطب را جلب كند چرا تماشاگر ما رفت پول داد و سريال را تهيه كرد؟ دوست داشت و كار را دنبال كرد؟ اين كه كار براي تماشاگر شيرين و جذاب از آب درآمده بود به دليل تابو شكني‌هاي رخ داده در سريال و پرداختن، به مشكلات و موضوعات مرتبط با مراكز انتظامي بود. در واقع اين سريال به مقولاتي كه در سريال‌هاي تلويزيوني دست سازندگان براي نمايش آن بسته بوده پرداخته بود.»
اگر چه «شاهگوش» در فينال نتوانست مخاطبش را راضي كند و آن چيزي كه در پايان رخ داد حاصل اعتماد مخاطب به اين سريال در طول 28 قسمت نبود. اما بايد گفت «شاهگوش» توانست بيزينس موفقي داشته باشد. در واقع جزو معدود سريال هايي بود كه توانست در ميان آثار توليد شده در شبكه خانگي با اقبال روبرو شود و نبازد.
بدون شك «شاهگوش» با سه فاكتور داوود ميرباقري، تيم بازيگري و البته قصه كشش دار به اين موفقيت دست يافت. اتفاقي كه مي توانست با نبود هر يك در كميت كار بلنگد.
بزودي كمال تبريزي و حسن فتحي روي صندلي سريال هايي براي شبكه خانگي خواهند نشست. قطعاً اين كارگردان با سابقه با در نظر گرفتن فاكتورهاي شكست و موفقيت مجموعه هاي پيشين وارد اين كار زار مي شود.
واقعاً در روزهايي كه دستمزد بازيگر و هزينه توليد، سر به فلك مي كشد عدم موفقيت توليد سريال براي شبكه خانگي يك شكست غيرقابل جبران اقتصادي محسوب مي شود. كه حتي با فروش چند باره كار به شبكه هاي مختلف سيما بازهم جبران نخواهد شد. بايد ديد آيا «ابله» كمال تبريزي و «روزي روزگاري عاشقي» حسن فتحي مي توانند گوي رقابت را از داوود ميرباقري در فروش بر بايند يا به مسير ديگر كارهاي ناموفق خواهند رفت، بدون شك قصه پركشش با تعليق هاي مناسب براي خانواده ايراني، پخش به موقع و البته توليد يك اثر جذاب و سروشكل دار از عوامل موفقيت يك مجموعه در شبكه هاي خانگي محسوب مي شود.

 

بانی فیلم

 

 

دسته بندي: تلوزیون خصوصی,

نظرات مخاطبین ( شما هم نظر بدین )

اين نظر توسط tojal در تاريخ 1393/6/27 و 18:31 دقيقه ارسال شده است.
سلام عزیزم سایت همگردی رو ببین کلی اتفاق و جای خوب میتونی توش پیدا کنی
کد نمايش نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
مطالب مرتبط :

آخرين ارسالي هاي تالار گفتمان آترو

آخرین برنامه های شبکه تلوزیونی آترو :

فید خوان rss reader