close
متخصص ارتودنسی
اخبار روز

افتتاح شبکه آذربایجانی های مقیم نجف اشرف

افتتاح شبکه آذربایجانی های مقیم نجف اشرف

شما در وبسایت آترو تی وی هستید

http://www.uplooder.net/img/image/26/1675a0ed7dbdb1e1cb3a0b93c4eac6a2/88.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/83/e51d28b4672bf97fce6a37f081bae4ef/12.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/17/96c4a7b69f33acbbc0833d45b12d125f/4.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/7/a06c9befe30eebbeb655bd8d3872bee0/5.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/89/ae7c66a397bd3f866d63766f1d77b9ff/8.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/23/50b69b207e6ff3a1f0c23013ee25a7e8/6.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/90/43d2c2c75fd95b6bc095f34be8ad227c/7.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/36/85bc0d49b13feef642df5974bfc574f6/9.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/72/8db263ec020902e0ad80bc65be5ecd77/2.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/42/b4bb7874447914361e0949ef26a371e4/3.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/100/803fbe90e149cded68717b30820f356c/11.jpg

افتتاح شبکه آذربایجانی های مقیم نجف اشرف

 

 

شبکه آذربایجان عراق افتتاح میشود

سید مضر البکا، رییس شبکه تلویزیونی «الغدیر» عراق در گفت وگو با شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) اظهار کرد: شبکه تلویزیون «الغدیر عراق» شش ماه پس از سرنگونی صدام در عراق تاسیس شد و به عنوان یک شبکه محلی به فعالیت پرداخت. پنج سال پس از گذشت سرنگونی صدام نیز به عنوان یک شبکه ماهواره یی مطرح شد و فعالیت های خود را در سطح جهانی و منطقه از سر گرفت. این شبکه در ابتدای کار برنامه های دینی، خبری، سیاسی، اجتماعی و... را تولید و پخش می کرد.

وی با شاره به هدف تاسیس شبکه الغدیر گفت: این شبکه برای مقابله با سیل تهاجم فرهنگی بیگانگان که پس از سقوط صدام در عراق شدت یافت، شکل گرفت؛ زمانی که بیگانگان و دشمنان سعی داشتند از راه اشاعه فرهنگ غلط، فساد و فحشا جوانان و مردم عراق را تحت کنترل خود در آورند.

وی در همین زمینه ادامه داد: شبکه الغدیر در واقع برای مقابله با فرهنگ غرب بود فرهنگی که پس از سقوط صدام در کشور عراق در حال گسترش بود اما خوشبختانه با فعالیت های این شبکه تاحدودی جلوی این تهاجم ایستادگی کرد و مانع از گسترس آن در عراق شد.

رییس شبکه تلویزیونی «الغدیر» عراق با بیان اینکه نمی توانیم بگوییم شبکه الغدیر صدر در صد موفق بوده است اما این شبکه تا حدود زیادی موفق عمل کرده است، تصریح کرد: پس از سقوط صدام، شبکه الغدیر و یک شبکه آمریکایی اولین شبکه هایی بودند که در عراق تاسیس شدند. در واقع الغدیر از اولین شبکه هایی بود که پس از سرنگونی صدام حسین راه اندازی شد. ظهور چنین شبکه های آمریکایی یکی از دلایل راه اندازی الغدیر به شمار می رفت.

البکا در ادامه با اشاره به میزان استقبال مخاطبان از این شبکه در عراق و کشورهای دیگر، اظهار کرد: مردم عراق در مناطق مرکزی و جنوبی این کشور بیشترین مخاطبان این شبکه در داخل عراق به شمار می روند و به خوبی از آن و برنامه های آن استقبال می کنند اما در سطح منطقه باید گفت که این شبکه مخاطبان زیادی در بین کشورهای عربی خاورمیانه از جمله مصر، بحرین، اردن، تونس، سوریه و لبنان داراست که در این بین مصر و بحرین بیشتر است.

وی با بیان اینکه استقبال مخاطبان این شبکه در بین کشورهای عرب زبان به ویژه در بحرین بیشتر از دیگر کشورهای عربی بوده است، یادآور شد: این شبکه تاثیر زیادی بر جنبش مردمی این کشور داشته است. مردم این کشور با این شبکه در تماس هستند و اخبار مرتبط با رویدادهای خود را در قالب عکس و فیلم برای این شبکه ارسال می کنند تا از این طریق ندای خود را به جهانیان برسانند. علاوه بر اینها اخیرا این شبکه در دو کشور امارات و تونس نیز با استقبال خوبی روبه رو شده است.

وی با بیان اینکه نمی توان آمار دقیقی از مخاطبان این شبکه در کشورهای منطقه و عراق به دست داد، گفت: نمی توانم به طور دقیق آمار و ارقام مربوط به مخاطبان این شبکه را در بین کشورهای عربی زبان ذکر کنم اما آنچه مسلم است اینکه این شبکه با استقبال خوبی به ویژه در کشورهایی که اخیرا متحول شده اند، روبه رو بوده است و این استقبال روزانه بیشتر می شود.

بکا با بیان اینکه رسانه ها امروزه تخصصی شده اند و نمی توان شبکه الغدیر را در بین رسانه های درجه اول قرار داد، افزود: شبکه های تلویزیونی همانند گذشته نیستند و نمی توان یک شبکه را در درجه اول قرارداد و شبکه ای دیگر را در درجات پایین تر زیرا اکنون همه شبکه ها تخصصی شده و بیشتر از آنکه مخاطبان شبکه ها را دنبال کنند، برنامه ها را دنبال می کنند یعنی آنگونه ای که برنامه ها را دنبال می کنند، شبکه ها را دنبال نمی کنند.

وی ادامه داد: بیننده امروزی دیگر به خود شبکه ها کاری ندارد بلکه به دنبال برنامه ای می گردد که با ذوقش سازگار باشد و این برنامه می تواند از هر شبکه ای پخش شود.

رییس شبکه تلویزیونی «الغدیر» عراق با اشاره به اینکه بنابراین احتمال دارد شبکه الغدیر دربرخی جوانب همچون دینی از جایگاه والایی برخوردار باشد، یا در جوانب دیگری در درجه متوسط باشد یا اینکه در جوانب دیگری نیز از مرتبه خوبی برخوردار نبوده و حتی از جایگاه پایینی برخوردار باشد، اضافه کرد: شبکه الغدیر در زمینه سیاست شاید از جایگاه بالایی برخوردار نباشد کما اینکه شبکه های تلویزیونی بزرگی در دنیا وجود دارد که شاید در زمینه سیاست ازجایگاه والایی برخوردار باشند اما در زمینه دینی چنین نیست.  شبکه الغدیر در زمینه خطاب دینی و گسترش آن، جایگاه بالایی دارد و این جایگاه بالاتر نیز خواهد رفت.

بکا با تاکید بر اینکه شبکه الغدیر در واقع یک شبکه دینی در زمینه های گوناگون است، گفت: این شبکه در زمینه سیاست نیز فعالیت می کند اما بخش اعظم فعالیت های آن در زمینه دینی و گسترش خطاب دینی بر اساس اصول و ارزش های اصیل و محکم بوده و گفتمانی واضح و روشن دارد.

وی ادامه داد: در سال 2005 تا 2007 عراق گرفتار نوعی جنگ فرقه یی شد. رسانه ها در قبال جوامع و منطقه خود نسبت به این موضوع احساس مسوولیت کردند و نوعی رویکرد و گفتمان وحدت اسلامی و تقارن بین مسلمانان را در پیش گرفتند، همین موضوع اولین هدف ما چه در سطح داخلی و چه در سطح منطقه نیز بوده است. چرا که طرح فرقه گرایی نوعی طرح همه گیر است که مشمول همه منطقه نیز می شود.

وی اضافه کرد: الغدیر در زمینه طرح فرقه گرایی و طایفه گرایی تا حد امکان و به اندازه شناختش از اوضاع عراق و منطقه، در جهت ایجاد وحدت بین مسلمانان تلاش می کند و حتی در قبال حوادث سوریه و دیگر حوادث منطقه، به دوری کردن از فرقه گرایی دعوت می کند و بیشتر از آنکه در این زمینه از دین سخن بگوید از ملی گرایی و وحدت سخن می گوید.

بکا ادامه داد: هویت الغدیر در گفتمان خود چه در عراق و چه در منطقه به این شکل است و هدف وحدت بین مسلمانان و دوری کردن از طایفه گرایی را دنبال می کند.

وی با بیان اینکه در عراق در زمینه فعالیت رسانه ها، آزادی کامل و بدون قید و شرط وجود دارد و همین موضوع، اوضاع و وضعیت رسانه ها را در این کشور با مشکل مواجه کرده است، تصریح کرد: این وضع فعالیت رسانه یی در عراق باعث می شود تا فعالیت های رسانه ها و برنامه های آنها مشخص نباشد. گفتمان های رسانه یی  در عراق ضابطه مند و روشمند نیست و همین موضوع باعث شده است که در زمینه فعالیت های رسانه یی در عراق هیچ تخصصی را در رسانه ها نبینیم و همین موضوع نیز باعث ایجاد نوعی شکاف بزرگ در رسانه ها شده است و حفظ کادرهای رسانه یی را با دشواری مواجه کرده است.

رییس شبکه تلویزیونی «الغدیر» عراق با بیان اینکه در عراق فعالیت های رسانه یی ضابطه مند نیست و بیشتر فعالان در عرصه رسانه ها از تخصص کافی برخوردار نیستند و اصحاب رسانه ها از طریق تجربه کاری تخصص لازم را کسب می کنند، گفت: این موضوع دارای جوانب مثبت و منفی است، جنبه مثبت این قضیه این است که این کادرهای رسانه یی محصول  خود رسانه هایی هستند که در آنها کار می کنند و جنبه منفی این قضیه نیز دشوار بودن پیشرفت این موسسات رسانه یی و رسیدن آنها به اهدافشان است.

وی افزود: الغدیر توانسته است دیگر موسسه های رسانه یی را در تخصص های مختلف تغذیه کند و در همین حال کادرهای مخصوص به خود را تولید کند.

رییس شبکه تلویزیونی «الغدیر» عراق در ادامه درباره راهکارهای این شبکه برای انتقال پیام های خود و برنامه های آن برای رسیدگی به مشکلات مردم اظهار کرد: ما در این زمینه گروه هایی پنج نفره یا شش نفره در تخصص های مختلف در زمینه های علوم سیاسی، اجتماعی و رسانه ها تشکیل دادیم و برای آنها دفاتری در استان های مختلف عراق ایجاد کردیم تا به مشکلات مردم و دیدگاه ها و افکار آنها گوش داده و آنها را بررسی کنند. این موضوع هر شش ماه یک بار تجدید می شود سپس این گروه ها افکار و دیدگاه ها و مشکلات فرهنگی، سیاسی، خدماتی و دیدگاه های آنها نسبت به آینده خود را بررسی کرده و افکار آنها را به موسسات رسانه یی تحت نظر ما ارسال می کنند تا از طریق این شبکه مورد بررسی قرار گرفته و در چارچوب سیاست های الغدیر پخش شود.

البکا افزود: ما نسبت به موضوعات مردم در زمینه های سیاسی و فرهنگی بی تفاوت نیستیم و این موضوعات در چارچوب سیاست های الغدیر پخش می شوند. در زمینه اخبار نیز سعی می کنیم تا رضایت مخاطبان را به نحو احسن جلب کنیم البته در چارچوب سیاست ها و دیدگاه های این شبکه.

رییس شبکه تلویزیونی «الغدیر» عراق خاطرنشان کرد: در سال های ابتدایی و تا چند سال پیش فعالیت های این شبکه محدود به عراق بود و تنها اوضاع و احوال شیعه در عراق را منعکس می کرد اما از سال 2011 و با توجه به حوادث منطقه، سیاست این شبکه نیز تغییر کرد و گفتمان دینی به صورت عام را در پیش گرفت تا به صورت خاص. الغدیر بیشتر از آنکه به تشیع بپردازد به امور دینی به طور عمومی و در راستای وحدت بین مسلمانان فعالیت خود را ادامه داد تا به این طریق پیامش را به تمامی منطقه برساند که خوشبختانه با استقبال هم مواجه گشت.

وی در همین زمینه افزود: همزمان با حوادث منطقه، خطاب ما نیز متوجه کشورهای خاورمیانه نظیر مصر، بحرین، عربستان و امارات شد و همانند قبل که به مناطق مرکزی و جنوب عراق محدود می شد، فعالیت نمی کرد.

رییس شبکه تلویزیونی «الغدیر» عراق با اشاره به اینکه شبکه الغدیر پیشتر تشیع و مشکلات آنها را پوشش می داد اما اکنون هدف معرفی صحیح مذهب و دین را دنبال می کند، تصریح کرد: گفتمان الغدیر به ویژه همزمان با راه اندازی انواع مختلف شبکه هایی افراطی که حاوی گفتمان هایی تندرو و نادرست از دین و مذهب تشیع بود، تغییر کرد تا به این طریق در راستای معرفی صحیح دین اسلام، مذهب تشیع و اعتقادات مربوط به آن که این شبکه های تندرو در پی تخریب آن بودند، فعالیت کند. الغدیر از این طریق تلاش می کند تا درک صحیحی از مفاهیم دینی و کیفیت تعامل با مذاهب دیگر و ادیان دیگر به دست دهد.

بکا با بیان اینکه شبکه الغدیر یک شبکه صد در صد دینی نیست اما در طرح امور مربوط به دین بسیار دقیق و محتاط عمل می کند،  بیان کرد: قضایای سیاسی و اجتماعی از نگاه دین در این شبکه مورد بررسی قرار می گیرد و مطرح می شود. مخاطبان این شبکه با تماشای برنامه های آن، این پیام را دریافت خواهند کرد که مذهب تشیع یک مذهب بسیار وسیع، گسترده، باز، مطابق با حوادث و فرهنگ روز و همپا با شرایط مختلف است.

رییس این شبکه دینی با اشاره به برنامه هایی که از شبکه الغدیر پخش می شود، یادآور شد: برخی از برنامه های این شبکه تولیدی خود عوامل و دست اندر کاران آن است و برخی نیز از طریق همکاری با طرف های دیگر برای این شبکه تولید می شود اما تقریبا هشتاد و پنج درصد برنامه هایی که بین ساعات پس از اذان مغرب تا نیمه های شبانگاه از این شبکه پخش می شوند، تولید خود الغدیر است و فقط چهل درصد از برنامه هایی که در ساعات دیگر شبانه روز پخش می شود برنامه های تولیدی این شبکه هستند بلکه بیشتر برنامه هایی ساخته شده توسط طرف هایی است که با آن همکاری دارند یا برنامه هایی تکراری و آرشیوی که از آنها خریداری می شوند.

وی ادامه داد: بیشتر بخش های خبری و سیاسی روزانه این شبکه پخش زنده هستند که در سه بخش خبری منتشر می شود و علاوه بر این شبکه الغدیر یک ویژگی بارز دیگری نسبت به دیگر شبکه ها نیز دارد و آن اینکه روزانه یک بخش خبری صرفا دینی در ساعت هفت شب دارد که به چهار منطقه دینی حوزه علمیه نجف اشرف، حوزه علمیه قم، دانشگاه الازهر مصر و دانشگاه قیروان تونس اختصاص دارد واخبار آنها را تحت پوشش قرار می دهد.

رییس شبکه تلویزیونی «الغدیر» عراق در پاسخ به اینکه چرا بیشتر رسانه های کشورهای اسلامی نتوانسته اند مسوولان کشورهای آمریکا و غرب را به چالش کشیده و آنها را مورد پرسش قرار دهند و چرا درآن کشورها همانند شبکه های الجزیره یا العربیه حضور جدی ندارند؟ گفت: «این موضوع دلایل زیادی دارد که مهم ترین آنها مالی است. تهیه یک گزارش خبری در کشورهای اسلامی و عربی اگر حداکثر پانصد دلار هزینه بردارد تهیه همان گزارش خبری از آمریکا و اروپا  میلیون ها دلار هزینه برمی دارد. مثلا تهیه یک گزارش خبری پنج دقیقه ای از اروپا نزدیک به ششصد هزار دلار و از آمریکا یک میلیون دلار هزینه می خواهد. برای فرستادن خبرنگار به این کشورها، بودجه فراوانی می خواهد که مهیا کردن چنین بودجه هایی برای شبکه های تازه تاسیس و کوچک ممکن نیست.

وی با بیان اینکه پرسش کردن از مسوولان آمریکایی و اروپایی و حضور فعال در آن کشورها، به اوضاع مالی شبکه تلویزیونی برمی گردد، اظهار کرد: ارتباط مداوم با این کشورها و فعالیت رسانه یی شبکه های اسلامی در آنها به قدرت مالی یک شبکه بستگی دارد. الجزیره و العربیه اگر در این زمینه تا حدودی موفق بوده اند دلیلش این است که از سوی دولت های قدرتمند نفت خیز حمایت مالی می شوند و در این زمینه با هیچ کمبودی مواجه نیستند.

سید البکا در ادامه در رابطه با وضعیت شبکه های اسلامی و نقاط ضعف و قوت آنها در جهان یادآور شد: شبکه های اسلامی در زمینه تاریخی قوی هستند اما در زمینه پوشش خبری ضعیف عمل می کنند برای بهبود این وضعیت باید تلاش ها را یکی کرد. یکی از فعالیت ها در این زمینه «ایجاد خبرگزاری های اسلامی و شیعه» است.

وی ادامه داد: اکنون در جهان خبرگزاری اسلامی معروف یا خبرگزاری معروف تشیع وجود ندارد برای اینکه در این زمینه موفق باشیم باید همانند خبرگزاری های بزرگ جهان عمل کنیم. خبرگزاری راه اندازی کنیم که در جهان منبع باشد و برای رسیدن به این هدف نیز باید تلاش های خود در این زمینه را نیز یکپارچه کنیم.

بکا گفت: دومین نکته، چگونگی انتقال پیام گفتمان اسلامی است؛ خطاب ما خطابی مطلوب و در سطح مناسب نیست. ما رسانه های آزاد نداریم بیشتر رسانه های اسلامی در کشورهای اسلامی وابسته به دولت های آنها و تحت کنترل آنها هستند و دولت بر گفتمان این رسانه ها تسلط دارد. این رسانه ها بیشتر از آنکه در خدمت دین و ملت باشد در خدمت دولت و مسوولان دولتی اند.

وی در ادامه با تمجید از راه اندازی اتحادیه تلویزیون های اسلامی از سوی جمهوری اسلامی ایران گفت: باید بین رسانه های اسلامی همکاری و همبستگی وجود داشته باشد؛ همانند اتحادیه تلویزیون های اسلامی. به اعتقاد من ورود به این موضوع خود از اهمیت زیادی برخوردار است و قطعا این اتحادیه در فعالیت های خود موفق خواهد بود. نزدیک به دویست و دوازده موسسه رسانه یی عضو این اتحادیه شده اند و شبکه الغدیر نیز در این اتحادیه عضو است. همین موضوع یکی از بهترین راهکارها برای مقابله با رسانه های غربی و ضد اسلامی است.

سید البکا در پایان سخنان خود تاکید کرد: مسلمانان و کشورهای اسلامی، تاریخ غنی اسلام را در رسانه های خود پوشش نداده اند؛ این در حالی است که در اروپا چیزی برای عرضه کردن در مورد تاریخ خود باقی نمانده است. شبکه الغدیر اکنون تنها فقط به زبان عربی به فعالیت می پردازد و دارای دفاتری چند در استان های عراق و کشورها و شهرهای جهان از جمله لبنان و مصر است و بر روی مدار «نور ست» و «نایل ست» قابل مشاهده است.

 

 

دسته بندي: عدالت قومی,زبان مادری,افتتاح شبکه ها,ماهواره,شبکه های شیعه,

نظرات مخاطبین ( شما هم نظر بدین )

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
مطالب مرتبط :

آخرین برنامه های شبکه تلوزیونی آترو :

فید خوان rss reader