close
متخصص ارتودنسی
اخبار روز

شبکه تلوزیونی ( روضه ) در خواست شد

شبکه تلوزیونی ( روضه ) در خواست شد

شما در وبسایت آترو تی وی هستید

http://www.uplooder.net/img/image/26/1675a0ed7dbdb1e1cb3a0b93c4eac6a2/88.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/83/e51d28b4672bf97fce6a37f081bae4ef/12.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/17/96c4a7b69f33acbbc0833d45b12d125f/4.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/7/a06c9befe30eebbeb655bd8d3872bee0/5.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/89/ae7c66a397bd3f866d63766f1d77b9ff/8.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/23/50b69b207e6ff3a1f0c23013ee25a7e8/6.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/90/43d2c2c75fd95b6bc095f34be8ad227c/7.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/36/85bc0d49b13feef642df5974bfc574f6/9.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/72/8db263ec020902e0ad80bc65be5ecd77/2.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/42/b4bb7874447914361e0949ef26a371e4/3.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/100/803fbe90e149cded68717b30820f356c/11.jpg

شبکه تلوزیونی ( روضه ) در خواست شد

 

 

شبکه تلویزیونی «روضه» برای شناسایی مداحان جوان ایجاد شود

جواد حقیقت از مداحان جوان تهرانی است که در این سن به خوبی ظرایف و ملاحظات هیئت داری و مداحی را دریافته و با دغدغه درباره آسیب های این عرصه سخن می گوید.علاقه خاصی به حاج حسن خلج دارد و خود را وامدار محسن فیضی و سیدمحمدجوادی می داند.
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشستن پای صحبت های مداحان و ذاکرین جوان اهل بیت(ع) که در ابتدای این را مقدس و ارزشمند قرار گرفته اند و با شور و اشتیاق، انگیزه و انرژی ای که دارند بسیار جذاب است و نشان می دهد آنها هم در این مدت کوتاهی که پا در مسیر نوکری سیدالشهدا(ع) گذاشته اند حرف های زیادی برای گفتن دارند و دغدغه هایی که گاهی به مانند یک مداح با تجربه و کارکشته و مجلس دیده بیان می شود و نشان از عمق دقت و توجه آنها و البته دلسوزیشان برای مراقبت از مجالس و هیئت های اهل بیت(ع) از انواع آسیب ها و خطرات دارد که به گفته آنها بخش زیادی از این مسائل متوجه خود ذاکران و مادحین است و خیلی باید مراقبت کنند.
یکی از این مداحان جوان و با انگیزه و خوش فکر جواد حقیقت است که برای انجام گفت وگویی میهمان خبرگزاری تسنیم بود و با او درباره مسائل مختلف این عرصه صحبت کردیم.
بخش دوم گفت وگوی تفصیلی جواد حقیقت با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم را در ادامه می خوانید:
مداح خوب با خواندن شعر خوب مستمع را اهل شعر بار می آورد
*تسنیم: یکی دیگر از مواردی که در بیانات و توصیه های حضرت آقا به مداحان و شعرا، این است که شعر قوی در هیات خوانده و سروده شود. حتی فرمودند که شعر متوسط هم به هیات نیاورید و شعراهای قوی بخوانید. ارزیابی شما از این سخن چیست و اساسا شعر قوی به چه چیزی می گویند و چه تاثیری در مخاطب دارد؟
یادم است یک زمانی خیلی در شعرها از چشم و ابرو وخوشگلی استفاده می شد که در همان سال در ولادت حضرت زهرا(س) که آقا دیداری با مداحان داشتند مستقیما به این مطلب اشاره کردند که آقا از این چشم و گوش و ابرو اینها پرهیز کنید. یادم است در یکی از سال ها دقیقا اشاره کردند که از این سبک های سخیف دست بردارید، شما نگاه کنید یک آدم معمولی که ترانه هم گوش می دهد و در ماه محرم هم پای مجلس روضه مداحان هم می رود یک سبکی را گوش می دهد و می بیند که فلان خواننده غربی آن را خوانده و یک حال معنوی به او دست نمی دهد پس خیلی باید مراقب بود. درباره شعر هم باید توجه داشته باشیم که واقعا در ادبیات دیرینه این مملکت از هشتصد سال پیش ما حافظ و سعدی را داشته ایم و مردم ما اهل فرهنگ و ادب هستند و شعر خوب را به راحتی تشخیص می دهند. یکی از مسئولیت های سنگین مداحان این است که با شعر خوب خواندن جمعیت مستمعش را اهل شعر بار بیاورد.مداح وقتی با تجربه تر می شود انتخاب شعرش را هم با وسواس بیشتر و دقت بیشتری انجام می دهد هر شعری را انتخاب نمی کند و هر چیزی به دل او نمی نشیند و مجبور می شود به تمامی سایت ها و کتاب ها و دفترها و این شاعر و آن شاعر مراجعه کند و بعد شعر خوب پیدا کند.
مستمع مجلس امام حسین(ع) شعر متوسط به پایین را نمی خواهد/ستون مجلس عزاداری روضه قوی وسخنرانی خوب است
این نیاز امروز ما است که باید شعر خوب بخوانیم. مستمع مجالس امام حسین(ع) طوری بار آمده که اگر شعر متوسط به پایین بخوانیم در پایان جلسه حتما به ما گیر می دهد و توقع دارد. یک آدم دو ساعت وقت که می تواند با خانواده باشد و به تفریح بپردازد یا سر کارش باشد یا خیلی از جاها به خیلی از کارهای دیگر چه از لحاظ معنوی و چه از مادی بپردازد،می آید و در هیئت می نشیند لذا جلسه ما باید جلوتر از آنها باشد. ما در قبال این دو ساعت مسئول هستیم نسبت به یک جلسه ای که می خواهیم یک ساعت در آن غزل بخوانیم به اندازه هزار ساعت باید فکر این مردمی که در مجلس نشسته اند را بکنیم و به دنبال شعر خوب برویم.متاسفانه خیلی ها دقت نمی کند البته مداحان قدیمی ما خیلی خوب هستند اما متاسفانه در مداحان جوانان یک مقداری رعایت نمی شود و شعر خوب خوانده نمی شود و در برخی مجالس اصلا شعر خوانده نمی شود چون این مداح جوان روضه ای بلد نیست که بخواند و اصلا اهل روضه بار نیامده است لذا فقط چهار تا سبک ترانه می خواند اما این کار ما را به جایی نخواهد رساند زیرا همه چیز در روضه است و ستون آن مجلس عزاداری به روضه قوی و سخنرانی خوب آن است و سینه زنی در مرحله آخر که شاید اهمیت چندانی نداشته باشد. در این مساله هم ما مسیر را اشتباه می رویم به طوریکه پایه خیلی از مجلس ها و هیئت ها که از جمعیت خوبی برخوردار است و استقبال خوبی هم از آن می شود، فقط شده سینه زنی است.
در بحث لعن کاسه داغ تر از آش نشویم
*تسنیم: شاید یکی از علت هایی که بعضی از هیئت ها و مداحان به حاشیه کشیده می شوند به ضعف مطالعه و عدم علم کافی مداح در شعر خوانی مربوط باشد یعنی شاید یک مداح برای پوشاندن این ضعف خود یکسری کارهایی انجام دهد و مطالبی بخواند که در شان مجلس عزاداری و شادی ائمه(ع) نباشد به طوریکه مقام معظم رهبری از آن به عنوان کارهای خلاف شرع یاد می کنند. مثلا مباحثی با عنوان برهنه شدن در برخی هیئت ها داریم. شما چه نظری در این باره دارید؟ به عنوان یک مداح شما در مجالس خودتان چه می کنید؟
دیدگاه شخصی اگر باشد من با برهنه شدن در خلوت که شاید خیلی نمایش عمومی ندارد و تصویر برداری نیست مخالف نیستم. اما در بحث لعن گاها برخی از دوستان کاسه داغ تر از آش می شوند در حالیکه رهبر عزیز ما می فرمایند زنان پیامبر (ص) را لعن نکنید . لذا آن مداحی که عاشق رهبری هست و ادعا می کند که ایشان را دوست دارد و خیلی طرفدار ایشان هست و پای صحبت ایشان نشسته است باید مراقب باشد. شاید خوب نباشد این را بگویم اما متاسفانه برخی در روز شهادت حضرت زینب (س) که روز گریه و عزاداری است و هیچ دلیلی هم برای لعن وجود ندارد به عمد فقط برای اینکه بگویند، خط فکری من با ایشان فرق می کند، شروع به لعن گفتن می کنند این موضوع از نکته های مبهم ذهن ما است. در حال حاضر مخصوصا در شرایطی که فضاهای مجازی بسیار زیاد و گسترده و در عین حال به راحتی قابل دسترسی است باید خیلی مراقب بود تا بهانه به دست دشمن دهیم.
یادمان هست که وقتی عبدالمالک ریگی را گرفتند مستندی از او پخش شد. در این مستند از او پرسیدند چرا این کارها را کردی، می گوید: می دانید من با چه چیزی تحریک شدم؟ سخنرانی آقایی را برای من گذاشتند و من با سخنرانی این آقا که به بزرگان دین من ناسزا می گفت و به خود ما ناسزا می گفت و سب می کرد، با همین ها تحریک شدم. دوستان مداح خیلی باید حواسمان جمع باشد خیال نکنیم در این جا نشسته ایم و در امنیت کامل هستیم و اگر 4 تا ناسزا هم بگویم هیچ اتفاقی نمی افتد. همین حرف های ما در زاهدان، اهواز و خوزستان باعث می شود که سر بچه شیعه ها را ببرند. شیعه های مدینه الان آب آشامیدنی ندارند و به سختی زندگی می کنند. چرا به خاطر این که من در ایران راحت نشسته ام و همه ی امکانات را در اختیار دارم و هرچه دوست دارم بگویم؟ متاسفانه برخی در این باب، مسیر را خیلی اشتباه می روند.
در خصوص ضعف سواد شعری و تسلط بر اشعار قوی و متقن باید بگویم؛ قسمتی از مداحان را خودم می بینیم که خیلی تلاش می کنند و شبانه روزی زحمت می کشند و شعر حفظ می کنند و مقتل می خوانند.مجالس خوبی هم می روند ولی باید قبول کنیم که در مداحی هم موانعی برای پیشرفت وجود دارد. علی رغم این که ما اعتقادات داریم، سید الشهدا (ع) خودش باید نظر کند و ببیند و دستت را بگیرد تا بالا بروی اما همه ی اینها نیازمند وسیله ای است. من نمی توانم اینجا بنشینم و بگویم حضرت عباس (ع) روزی من را می دهد، من بایدتلاش کنم. حالا یک مداح جوان تلاش می کند، شعر خوب می خواند، مقتل مطالعه می کند و خیلی امتیازات دیگر اما متاسفانه در فضاهایی گیر می افتد. اگر بخواهند 4 تا پله بالا بروند دیگر راه برای آنان بسته است و به جایی نمی رسند. در مقابل شما می بینید که فردی 4 پله پایین تر است خیلی هم خوب نمی خواند اما از کنار فلان مداح بزرگ سر در می آورد، این یک طرف جریان است. از طرف دیگر هم شهرداری که من از دید محلی به آن نگاه می کنم، شهرداری مناطق چیزی به نام کانون مداحان درست کرده اند که ما در جلسه اول و دوم به مشکل خوردیم و کینه و کدورت های شخصی وارد این جریانات شد.امروزه کدام یک از این مداحان بزرگ از آنهایی که در راس نشسته اند، جلسه ای دارند تا از دانش و تجربه 30 ساله خود چیزی یاد سایرین بدهد در حالی که این مداح دارای تجربه است اما چیزی یاد دیگران نمی دهد.
چیزی به نام آموزش در عرصه مداحی وجود ندارد
بحث آموزش مداحان ما کجا رفته است. اصلا چیزی به نام آموزش در عرصه مداحی وجود ندارد، تمام فعالیت مداح امروز ختم شده به این که یا تقلید کند از سبکی که فلان مداح خوانده است. می بیند فلان مداح مشهور چه می خواند، زود آن را تکرار می کند یا این که آموزش مداحان ما محدود شده است به این که برود پاساژ مهستان کتاب بخرد و بگوید فلان آقا این را خواند. شاید تعداد کمی از مداحان به شاعر خوب دسترسی داشته باشند زیرا شاعر خوب شعرش را به راحتی عرضه نمی کند. متاسفانه شاعران و مداحان باند باز شده اند. شاعر فقط با یک مداح خاص کار می کند مثلا یک شاعر به یک مداح می گوید محرم امسالت را از لحاظ شعری من تغذیه می کنم مداح هم می گوید نوحه ای که برای من گفته ای حق نداری به کس دیگری بدهی، این رفتارها متقابل است. بنابراین مداح جوان به سراغ اشعاری می رود که یک شاعر جوان گفته و شاید پر از ایراد هم باشد، چه به لحاظ شعری که وزن و ردیف و قافیه آن به هم ریخته است که اگر کسی با اطلاعات متوسط آن را بخواند متوجه ضعفش می شود. یا این که از نظر معنایی اصلا شعر قوی و غنی نیست بلکه تلاش کرده طبق سبک آقای فلانی گفته باشد و تنها شعر را عوض کرده است. البته در کنار اینها، نقطه مخالف هم فراوان وجود دارد.ما شعرای خوب زیادی داریم که خالصانه کار می کنند که می توانم اسم هم از او ببرم. شعرای جوانی که خیلی خوب کار می کنند و مداح خوبی هم هستند و مداحان جوان و نوجوان زیادی را هم حمایت می کند. شاید حالا خیلی قوی نباشد و خیلی در سطح سرودی که حاج محمود کریمی می خواند، نباشند اما فضایی را فراهم کرد اند تا از شعرها و سبک های آن نیز استفاده کنند و این شعرها را خیلی وقت ها در سایت ها می گذارند و خیلی هم استفاده می کنند.

به جز جلسات حاج مصطفی خرسندی کلاس مداحی دیگری در تهران سراغ ندارم
*تسنیم: در بحث آموزش و تربیت مداحان جوان در مصاحبه ای که با مسوولان خانه ی مداحان داشتیم اعلام کردند که تعداد زیادی مداح را آموزش داده اند اما شما می گویید آموزش وجود ندارد؟
امیدوارم برداشت بد نشود، ولی من از 10 ، 11 سالگی خودم خوانده ام و تا الان جز یک مورد که در خیابان کمیل کانون سلمان فارسی آقای مصطفی خرسندی کلاس مداحی دارد هیچ کلاس مداحی دیگری را در تهران ندیده ام و حتی گاهی اوقات شغل من ایجاب می کند که در شهر بچرخم. باور بفرمایید حتی یک کلاس مداحی من ندیدم. اگر هم باشد وابستگی به خانه ی مداحان ندارد. یک آقا و یا پیرغلامی یا مداحی که 50 یا 60 سالش است چند تا ازبچه های محل و مسجد را جمع کرده و کلاس مداحی گذاشته است. ولی من واقعا نمی دانم که خانه ی مداحان کجا است و چه می کند و کدام آمار را ارائه می دهد؟ شده تا به حال در محلات بچرخند و آمار بگیرند یا یک بار بیایند فرمی را پر کنند و بگویند آقای مداح شما کجا فعالیت می کنید؟ اصلا رتبه بندی کنند و بگویند آقا رتبه ی شما این است. من نمی دانم الان رتبه ام چند است و اصلا نمی دانم کجا هستم.باید یک برنامه ریزی منسجم و هدف دار داشته باشند.
رتبه و جایگاه شعرا و مداحان جوان ما کجاست
*تسنیم:.احساس می شود در بحث معرفی مداحان حتی در صدا و سیما و سایر جاها چنین چیزی وجود دارد. به طوریکه یکسری مداحان معتقدند با این که مجالس خوبی دارند و از تحصیلات خوبی هم برخوردار هستند اما دیده نمی شوند و کسی سراغ آنها نمی آید.در این باره چه نظری دارید؟
شما نگاه کنید ما در کشور چند تا شاعر چهره شده داریم. چهره به لحاظ رسانه ای، یک یا دو تا ، هر مناسبتی از شهادت و ولادت گرفته تا 22 بهمن و مناسبت ملی و مذهبی فقط هین دو سه نفر را می آورند. رتبه و جایگاه شعرا و مداحان جوان ما کجاست؟ شاعران خوب واقعا کجا هستند. چرا یک بار از آنها به صداوسیما و برنامه های مهم دعوت نمی کنند. البته الان شبکه ی قرآن مسابقه مداحی گذاشته است اما آنهم مبنا و باری ندارد چرا که مگر تلفنی می شود خواند؟ این که شما تلفنی بخوانی و به تو رتبه دهند نه حالی ایجاد کرد ه ای و نه می تواند درست اجرا کند لذا هیچ چیز روضه با تلفنی خواندن آن جور در نمی آید.
ضرورت ایجاد شبکه تلویزیونی روضه در صداوسیما
*تسنیم: پیشنهادی برای حضور مداحان جوان در شبکه قرآن یا تاسیس شبکه مخصوص مداحی و روضه به مدیران صدا و سیما دارید؟
بله. بهتر است یک شبکه و برنامه ای به نام روضه ایجاد کنند چرا ما در کشور نباید این فضا را داشته باشیم؟ اگر این اتفاق بیافتد می توانند مداحان جوان را بیاورند آنجا بخوانند.آن وقت خیلی ها ثبت نام می کنند و می توانند در قالب مسابقه حضوری و زنده شرکت کنند و مردم نظر بدهند.بنابراین در فضایی که قرار باشد تلفنی مداحی کنند و از این طریق بخواهیم استعدادها را بشناسیم راه درستی نیست. شما دقت کنید ببینید امکانات ما بیشتر است یا شبکه ی امام حسین (ع). قطعا ابزار ما بیشتر است و دست ما بازتر است. ما مداح دم دست خود بیشتر داریم اما همه ی اینها را کنار گذاشتیم و استفاده نمی کنیم به همین راحتی اما این شبکه از آن تنگناها رد می شود و فکر می کند که چگونه می تواند در درون جواد حقیقت نفوذ کند، آن را پیدا می کند و نفوذ می کند. ما می بینیم برخی از مداحان که خیلی هم ویژگی خاصی ندارند برای این که مشهور شوند سر از این شبکه ها درمی آورند و کلیپ شان پخش می شود و گاهی کارهایی می کنند که به ضرر شیعه تمام می شود.متاسفانه ما در رسانه ملی خودمان فضایی را ایجاد نکردیم که مداحان جوان و کمتر دیده شده ما بخواند و از اساتید برجسته و باسابقه برای تدریس آنها استفاده نکردیم. ما در کشورمان استعداد و نیرو کم نداریم. استاد در ایران بسیار است باید به سراغشان برویم و پای کاربیاوریم.
*تسنیم: اگر درپایان صحبتی دارید می شنویم؟
امیدوارم شما هم در این خبرگزاری در راهی که پیش گرفته اید موفق باشید. من یک تشکر هم به خانواده ام بدهکار هستم. پدر و مادر و همسرم خیلی به من کمک کردند و خیلی مدیون آنها هستم. ما مداحان متاسفانه کمتر برای خانواده هایمان وقت می گذاریم. حالا به مناسبت شغلی که داریم و حاشیه هایی که دارد. به خاطر اصل و فرعش ما را حلال کنند. خیلی از روزها را سرکار هستیم البته غالب مداحان بزرگ تک شغله هستند. ولی ما نه. هم کارمند اداری هستیم، هم رزق و روزی را فراهم می کنیم و هم به مجلس روضه می رسیم خیلی دور از خانواده هستیم. امیدوارم اگر کم و کاستی هست ما را حلال کنند.

 

 

دسته بندي: پیشنهادات,شبکه زیارت,شبکه های پیشنهادی,

نظرات مخاطبین ( شما هم نظر بدین )

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
مطالب مرتبط :

آخرين ارسالي هاي تالار گفتمان آترو

آخرین برنامه های شبکه تلوزیونی آترو :

فید خوان rss reader