close
متخصص ارتودنسی درتهران
اخبار روز

وقتی قمه برای امام حسین زشت ولی برای مسیح زیباست

وقتی قمه برای امام حسین زشت ولی برای مسیح زیباست

شما در وبسایت آترو تی وی هستید

http://www.uplooder.net/img/image/26/1675a0ed7dbdb1e1cb3a0b93c4eac6a2/88.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/83/e51d28b4672bf97fce6a37f081bae4ef/12.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/17/96c4a7b69f33acbbc0833d45b12d125f/4.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/7/a06c9befe30eebbeb655bd8d3872bee0/5.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/89/ae7c66a397bd3f866d63766f1d77b9ff/8.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/23/50b69b207e6ff3a1f0c23013ee25a7e8/6.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/90/43d2c2c75fd95b6bc095f34be8ad227c/7.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/36/85bc0d49b13feef642df5974bfc574f6/9.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/72/8db263ec020902e0ad80bc65be5ecd77/2.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/42/b4bb7874447914361e0949ef26a371e4/3.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/100/803fbe90e149cded68717b30820f356c/11.jpg

وقتی قمه برای امام حسین زشت ولی برای مسیح زیباست

 

 

از حذف مراسم خون آلود "مصائب مسيح" تا بزرگنمايي مراسم قمه زني

 

 

از ابتداي قرن حاضر با وقوع حوادث تروريستي 11 سپتامبر 2001 نسبت دادن هر اقدام تروريستي در هر نقطه از جهان به مسلمانان، به امري عادي تبديل شده است. اين شگرد اسلام‌هراسانه، با چنان جديت و هماهنگي‌اي از سوي رسانه‌هاي غرب پيگيري شده که ديگر کسي اعم از مسلمان يا غيرمسلمان، تعجب نمي‌کند وقتي تروريست‌هاي مسلح و جنايتکار فوراً "اسلامگراها"، "مسلمانان افراطي"، "جهادگران اسلام" و... خطاب مي‌شوند.

 

پروپاگانداي[تبليغات] رسانه‌اي از هيچ اقدامي براي بدنام کردن مسلمانان و القاي رعب و وحشت از اين دين آسماني فروگذار نکرده است. در دو سه سال‌ اخير که گروه تروريستي "داعش" به عامل وحشت در سراسر دنيا شناخته مي‌شود، با وجود اينکه تمام فِرق اسلامي افراطيون را تکفير کرده‌اند، باز هم با سوءاستفاده از نفرت و وحشت عمومي، شاهديم که حتي در برخي رسانه‌ها نام "دولت اسلامي" بدون گيومه استفاده مي‌شود.

 

 

 جنگ رسانه‌اي در مناسبت‌هاي مذهبي

اکنون در ايام سوگواري سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) به سر مي‌بريم و قرن‌هاست که در اين ايام پيروان آن حضرت در اقسي‌نقاط جهان به ماتم و سوگواري مي‌پردازند. هر سال در همين ايام، موج شديد ضدّ تبليغاتي عليه تشيع، بازتاب مراسم عزاداري عاشورا در فضاي مجازي را تحت‌تأثير خود قرار مي‌دهد.

 

اين موج ضدّ تبليغاتي و به طور کلي نحوه اطلاع‌رساني در ياهو، موتور جستجوي گوگل، خبرگزاري‌ها و مطبوعات غربي که امر تازه‌اي مختص به امسال هم نيست، دو دليل اصلي ممکن است داشته باشد:

 

ادعاي بازتاب رسانه‌اي و نمايش بي‌طرفانۀ وقايع؟!

اگر خبرنگاران و اصحاب رسانه‌هاي غربي، دليلشان براي نمايش اين همه خشونت را شغل خود عنوان کنند، خودشان بي‌طرفي و صداقت در انعکاس خبر در اين انجام وظيفه‌شان را به سخره گرفته‌اند؛ چراکه مراسم عظيم دهه اول محرم، حتي عکاسي از قمه‌زني کودکان در دورافتاده‌ترين محلات پاکستان را شامل مي‌شود، ولي به طور مثال اجتماع پرشور عزاداران حسيني در بزرگ‌ترين شهرهاي ايران را در بر نمي‌گيرد.

 

انديشمندان و محققان بسياري هر ساله در مدح قيام عاشورا و ستايش ظلم‌ناپذيري فرزند آخرين پيامبر الهي صلوات الله عليه و آله، قلم‌فرسايي کرده‌اند که هيچ کدام، نه در اين ايام و نه در ساير مواقع، آن طور که بايد و شايد مورد توجه خبرنگاران قرار نمي‌گيرد.

 

 

معرفي مکتب تشيع همراه با وحشت و خشونت

امسال از آغازين ساعات روز عاشورا صفحه نخست سايت ياهو مملوء از تصاوير دلخراشي مربوط به قمه‌زني و زنجير تيغ‌زني در عراق بود.

 


خبرگزاري‌هاي رويترز، بي‌بي‌سي، دويچه وله و روزنامه نيويورک‌تايمز هم لنز دوربين‌هايشان را جهت دادند و از مراسم عظيم سوگواري عاشورا در جاي جاي کره زمين، فقط خنجرهاي خون‌آلود را گزينش کردند.

 

علاوه بر اين ايام خاص، در هر زمان ديگري که واژه لاتين "Ashura" به موتور جستجو گوگل داده مي‌شود، تا 897.000 صفحه اينترنتي فقط و فقط تصاوير دلخراش و مشمئزکننده‌اي از مراسم قمه‌زني در دسترس کاربر قرار مي‌گيرد!

 


مغرضانه بودن اخبار غرب از مراسم سوگواري مذهبي در اسلام، زماني آشکارتر مي‌شود که بدانيم اين قبيل مراسم و آيين‌هاي مذهبي هرگز اختصاص به مذهب تشيع ندارد.

 

"نمايش مصائب" (Passion)، يکي از آئين‌هاي سنتي و مذهبي کاتوليک‌هاست که طي آن مصائب حضرت مسيح (ع) اعم از محاکمه، رنج، شکنجه، (به اعتقاد مسيحيان) مرگ و سرانجام مصلوب شدن ايشان به تصوير کشيده مي‌شود.

 

 

اين مراسم مسيحي يکي از آيين‌هاي همراه روزه‌داري در "هفتۀ مقدس" (29 مارس: هفتۀ آخر زندگاني مسيح) به شمار مي‌رود و در تمام اروپا و بخش‌هايي از آسياي شرقي از لهستان و روماني و اسپانيا گرفته تا فيليپين رواج دارد.

 


در اين مراسم، پيروان و عزاداران مسيح به اصطلاح مصلوب، نه تنها به طور کلي چهره و تن برهنۀ خود را با ابزارآلات گوناگون مي‌خراشند و شلاق مي‌زنند، بلکه اصرار دارند که خودشان را درست به سبک و سياق همان مصائبي که اين پيامبر الهي متحمل شده، زخمي کنند و شکنجه دهند.

 

 

عزاداران در اين مراسم، ابزارهاي دست‌سازي را که به همين منظور از يک دستگيره و ميخ و خرده‌شيشه ساخته شده، با فشار بارها و بارها روي سينه، پاها و بازوهاي برهنه خود مي‌کشند و بدين ترتيب با جاري شدن خون از زخم‌هاي بدنشان  اين آداب و رسوم را زنده مي‌دارند. برپاکنندگان اين مراسم معتقدند فوران خون روي بدن در هفتۀ مقدس، گناهانشان را پاک مي‌کند.

 

 

با اين حال مي‌بينيم که با جستجوي واژه "Passion" در گوگل، تنها تصاويري از نقاشي‌هاي کليساي کهن و عکس‌هايي از سکانس‌هاي فيلم‌هاي ساخته شده در اين باره در دسترس مخاطب قرار مي‌گيرد!

 


برخي صاحبنظران و تاريخ‌پژوهان معتقدند مراسم عزاداري و آئين‌هاي سوگواري از مسيحيت وارد فرهنگ شيعيان شده است.

 

 

چنانچه گفته شد نه تنها چنين مراسمي باعث انتقاد به کليساي کاتوليک و متهم کردن اين مذهب به خشونت و توحش نمي‌شود، بلکه عدم بازتاب رسانه‌اي‌اش نيز، آن گونه که تلاش مي‌کنند عاشوراي حسيني را با قمه‌زني معرفي کنند، قابل تأمل است.

 

 

اين دست آئين‌هاي عزاداري، در ميان مرتاضان هندي و کشورهاي شرق آسيا هم رواج دارد؛ منتها بازتاب رسانه‌اي بسيار خفيف آن و از همه مهم‌تر شناساندن اين آئين‌ها به عنوان آداب و رسوم جاافتادۀ فرهنگي، نشان مي‌دهد که فقط در مورد تشيع و مکتب عاشوراست که چنين هجمۀ تبليغاتي عظيمي صورت مي‌گيرد.

 

 

در غير اين صورت چرا راه رفتن روي ميخ، قورت دادن آتش، درآوردن چشم از حدقه يا... هيچگاه به انتقاد از دين بودائيان و تخريب چهرۀ اين دين در چشم افکارعمومي منجر نمي‌شود؟

 

 

 

 

 

دليل نهي مراجع

در طي تاريخ قمه‌زني در ايران اغلب فقهاي تشيع امر به حرمت اين عمل داده‌اند. حکم حرام بودن اين قبيل اعمال هم بر اين اصل اجتهادي استوار است که هرگونه سخن، رفتار، گفتار يا اقدامي که بستر سوءاستفاده دشمنان اسلام يا تخريب جايگاه مذهب در ميان غيرمسلمانان را سبب شود، حرام است.

 

در شرايط فعلي که رسانه‌هاي غربي تعمداً عملکرد قشر محدودي را در ايام عزاي حسيني بازتاب گسترده مي‌دهند و اين امر وهن شيعه و موجب سوءاستفاده دشمنان مي‌شود، رهبر معظم انقلاب اين قبيل اقدامات را حتي در خفا نيز حرام اعلام نمودند.

 

 

دسته بندي: فقر رسانه ای,سانسور,ضد انقلاب,شبکه های شیعه,

نظرات مخاطبین ( شما هم نظر بدین )

اين نظر توسط محمود در تاريخ 1393/8/26 و 22:50 دقيقه ارسال شده است.
منبع نظر قبلیم در خصوص حکم قمه زنی از دیدگاه مقام معظم رهبری:
http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=27988
پاسخ : در مورد نظر رهبری اختلاف نظری نداشتیم . من هم تایید کردم که ایشون این فعل را حرام میدونن ولی حکم حکومتی ندادند .
شما گفتید بر سایر مراجع اطاعت از ولی فقیه لازم است . گفتم به شرطی که اون مرجع ولایت فقیه رو در فتواهاش حاکم بر نظر مراجع بداند که این رو برخی میدونن و برخی نمیدونن .
کد نمايش نظرات

اين نظر توسط محمد در تاريخ 1393/8/25 و 1:07 دقيقه ارسال شده است.
راجع به قمه‌زنی نظر حضرت آقا را پرسیدند که به نظر ایشان چه حکمی دارد؟ آیا مقلدین سایر مراجع هم باید از این دستور تبعیت کنند؟ و نکته دوم اینکه آیا مخفیانه بودن یا مخفیانه نبودن آن با هم فرقی دارد؟
خب نظر آقا در مورد قمه‌زنی را شاید همه شنیده باشید که ایشان این کار را در وضعیت فعلی حرام می‌دانند. تعبیر ایشان این بود که نه سابقه‌ای دارد - این کار، حالا ممکن است یک سابقه‌ای داشته باشد اما در گذشته‌های دور یک چنین کارهایی مثل قمه‌زنی سابقه‌ای بین مومنین نداشته است - افزون بر اینکه امروزه از این عمل علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام و علیه شیعیان سواستفاده می‌شود. شما اگر مراجعه کنید به برخی از سایت‌ها و کلمه شیعه را بزنید، همین تصویر قمه‌زنی دیده می‌شود. فلذا بله این کار به نظر حضرت آقا حرام است و باید از این کار پرهیز شود و فراتر از فتوا، ایشان تعبیرشان این بوده که این عزاداری نیست،بلکه تخریب عزاداری است.بنابراین همه مومنین و مقلدین سایر مراجع با کمال احترام به مراجع معظم تقلید، از این دستور باید تبعیت کنند و از اینگونه کارها در عزاداری که اینها عزاداری نیست، بلکه به ضرر مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام است پرهیز کنند. و فرقی هم بین قمه‌زنی مخفیانه یا علنی نگذاشتند؛ بنابراین حتی جداگانه هم سوال شده است در مورد اینکه مخفیانه بروند قمه بزنند، فرمودند نه این کار را هم نباید بکنند و منع کردند


پاسخ : سلام

نظر اکثر مراجع بر حرمت قمه زنی است . آیات عظام وحید خراسانی ، مکارم ، خامنه ای ، سیستانی ، صافی ، شبیری و ...

درمورد سوال دوم :

تبعیت سایر مراجع از ولی فقیه تابع حکم ایشان در مورد ولایت فقیه . یعنی اگر اون مرجع ولی فقیه رو دارای ولایت معصوم بدانند و ولایت مطلقه فقیه معتقد باشند ، پس حکم ولی فقیه بر اون مرجع هم واجب الاطاعت است . ( البته اگر ولی فقیه حکم حکومتی داده باشند که در مورد قمه ایشون حکم حکومتی ندادند )

سوال سوم :
فرقی بین علنی یا مخفیانه بودن وجود ندارد و درصورتیکه قمه زنی بنابر حکم ثانویه تحریم شده باشه در هر حالت حرامه و عمل به اون موجب عقاب و عذاب الهی خواهد بود تا وقتی که علت تحریم از بین برود .

قبلا هم در تاریخ به دلایلی موقتا قمه زنی تحریم شده بود که بعدا حرمتش رو برداشتند ( البته نگفتند مستحبه یا چیز دیگه صرفا حرمتش رو برداشتن ، مثل پیاده روی )
کد نمايش نظرات

اين نظر توسط MehDi Salamat در تاريخ 1393/8/20 و 0:25 دقيقه ارسال شده است.
کلا قمه زدن حرامه.
آخه چه کاریه؟!
علکی بهونه دست غربیا و وهابیا میدیم.
پاسخ : عمل به فتوای مرجع تقلیدتون ضروریه . شما در مقام فتوا نیستید پس فتوا ندید و ( علکی ) آخرت خودتون رو به باد ندید . با احترام
کد نمايش نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
مطالب مرتبط :

آخرين ارسالي هاي تالار گفتمان آترو

آخرین برنامه های شبکه تلوزیونی آترو :

فید خوان rss reader