close
متخصص ارتودنسی

ماجراهاي شبکه‌اي به نام «کودک»

ماجراهاي شبکه‌اي به نام «کودک»

شما در وبسایت آترو تی وی هستید

http://www.uplooder.net/img/image/26/1675a0ed7dbdb1e1cb3a0b93c4eac6a2/88.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/83/e51d28b4672bf97fce6a37f081bae4ef/12.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/17/96c4a7b69f33acbbc0833d45b12d125f/4.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/7/a06c9befe30eebbeb655bd8d3872bee0/5.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/89/ae7c66a397bd3f866d63766f1d77b9ff/8.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/23/50b69b207e6ff3a1f0c23013ee25a7e8/6.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/90/43d2c2c75fd95b6bc095f34be8ad227c/7.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/36/85bc0d49b13feef642df5974bfc574f6/9.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/72/8db263ec020902e0ad80bc65be5ecd77/2.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/42/b4bb7874447914361e0949ef26a371e4/3.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/100/803fbe90e149cded68717b30820f356c/11.jpg

ماجراهاي شبکه‌اي به نام «کودک»

 

 

شبکه ای که کودکمان فرض کرده است  !!

زماني که اعلام شد تلويزيون شبکه‌اي را به کودکان اختصاص داده هنرمندان اين حوزه بيشتر از کودکان نسبت به اين اتفاق واکنش نشان دادند. مجريان و برنامه‌سازان داغ دلشان تازه شد و درباره اهميت ندادن به کودکان و خردسالان و برنامه‌هاي تلويزيوني مخصوص به اين قشر سني حرف‌هاي زيادي زدند.
عموپورنگ افتتاح اين شبکه را يک شوخي خواند و شهرام لاسمي (قلقلي) هم گفت: من حتي نام مدير شبکه کودک را هم نمي‌دانم!

شبکه پويا بيست و هشتم تيرماه سال 1391 افتتاح شد. در مراسم افتتاحيه احمدي‌نژاد و ضرغامي شرکت داشتند و هر دو درباره اهميت صنعت پويانمايي صحبت کردند.
آن زمان گفته شده که توليد انيميشن در ايران به 20 هزار دقيقه رسيده و هفت برابر شده و حتما بايد شبکه‌اي باشد که اين همه انيميشن را پوشش بدهد. اما مشخص نيست که چرا پس از گذشت سه سال از آن مراسم همه آن حرف‌ها فراموش شده و حالا مديران جديد تصميم گرفته‌اند شبکه کودک را با شبکه پويا تلفيق کنند.

افتتاح شبکه جديد کودک به راحتي آب خوردن صورت گرفت. در حال حاضر تا ساعت 14 آرم شبکه پويا روي تلويزيون نقش مي‌بنند و از ساعت 14 به بعد آرم شبکه کودک جايگزين «پويا» مي‌شود. به همين راحتي! البته فعلا اين شبکه دوران پخش آزمايشي خود را مي گذارند و در پايان پاييز رسما افتتاح مي شود.

ظاهرا قرار است 80 درصد برنامه ها انيميشن باشند و 20 درصد برنامه غيرانيميشني هم به اين شبکه تزريق بشود. چند سال پيش قرار بود شبکه دو شبکه کودک بشود؛ ولي ظاهرا بر اساس تصميم‌گيري‌هاي جديد اين شبکه‌ الان به خانواده‌ها اختصاص پيدا کرده و برنامه‌هاي کودکانه آن هم روز به روز کمتر خواهد شد. مديران تلويزيون ما در حالي درباره افق بيست ساله و سي ساله حرف مي‌زنند که از اجراي برنامه‌ريزي هاي کوتاه مدت هم عاجزند.

شبکه دو کودکان را بيشتر دوست دارد!

معلوم نيست با آمدن شبکه کودک شبکه هاي دو و پنج با برنامه هاي کودکانه‌شان چه مي‌کنند. اين که بچه‌ها را هر روز به سمت يکي از شبکه‌ها هدايت کنيم مسلما منجر به سردرگمي‌شان خواهد شد. يکي از مسوولان سابق شبکه پويا که نمي‌خواهد نامش فاش بشود در اين رابطه به «تماشاگران امروز» مي‌گويد: شبکه دو و شبکه پويا از چند سال پيش بر سر اين‌که شبکه اختصاصي کودکان بشوند با هم اختلاف داشتند.

تازه شبکه پنج هم دوست داشت برنامه‌هاي کودک آنتنش را بيشتر کند. همين الان وقتي فيلم جديدي در حوزه کودکان پخش مي‌شود شبکه‌هاي پنج و دو زودتر از پويا دست به کار مي‌شوند. الان با افتتاح يک شبکه اختصاصي براي کودکان محال است که شبکه‌هاي 2 و پنج از اين به بعد انيميشن پخش نکنند. آنها به کار خودشان ادامه مي‌دهند.

شبکه کودک شوخي است؛ جدي نگيريد

داريوش فرضيايي که بچه‌ها او را با نام «عموپورنگ» مي‌شناسند چند روز پيش در گفتگو با روزنامه سينما نشان داد که يکي از منتقدان شبکه تازه تاسيس «کودک» است. او در اين رابطه گفته‌است: راه اندازي يک شبکه شوخي نيست و مطمئنا در اين مسير بايد از افرادي که در اين زمينه تجربه و سواد دارند استفاده کرد. من خودم را نمي گويم؛ ولي قبل از من پيشکسوتاني بودند که هم تجربه و هم دانش اين کار را دارند.

چرا نبايد از پتانسيل افراد باتجربه استفاده کنيم؟ چند سال پيش گفتند شبکه 2 شبکه کودک مي شود. اما اين اتفاق آيا در عمل هم افتاد؟ به صرف اختصاص يک آرم يا لوگو نمي‌شود شبکه کودک راه انداخت. من درباره ساختار، زير مجموعه و کليت اين شبکه هيچ چيز نمي دانم. من نه از محتواي اين شبکه خبر دارم و نه از ظرفيت هايش. با اين شرايط هيچ وقت نمي توانم اعلام آمادگي کنم که در اين شبکه حضور خواهم داشت. شبکه کودک شوخي است. جدي نگيريد.

افتتاح شبکه با دست خالي

مديران شبکه تازه تاسيس شده کودک بايد به چند سوال ساده پاسخ بدهند. اول اين‌که چرا هدف‌گذاري ها و برنامه‌ريزي‌هايشان اين قدر متزلزل و لحظه‌اي است. چه تضميني وجود دارد که فردا نظرشان برنگرد و تصميم ديگري براي برنامه‌هاي کودک نگيرند؟ مساله بعدي نحوه پخش شبکه کودک از يک کانال ديجيتالي است.

هم اکنون بسياري از مردم توانايي استفاده از گيرنده ديجيتال را ندارند و اين تصميم گيري بسياري از کودکان را از برنامه‌هاي مخصوص به خودشان محروم خواهد کرد. مساله بعدي اين است که چه کسي مي‌خواهد خوراک اين شبکه را تامين کند. چرا در روزي که نشست خبري افتتاح شبکه کودک برگزار شد مجري‌اش هيچ اشاره‌اي به برنامه‌هاي در حال ساخت نکرد؟ مگر مي‌شود بدون مشارکت هنرمندان وعموها و خاله‌ها و عروسک‌هاي پيشکسوت اين حوزه يک شبکه افتتاح کرد؟

محمد مسلمي: تلويزيون هنوز طلب سال پيش ما را نداده است

محمد مسلمي، کارگردان و بازيگر برنامه عموهاي فيتيله‌اي‌ معتقد است بسترهاي لازم براي افتتاح يک شبکه جديد وجود ندارد. صحبت‌هاي اين عموي تلويزيوني در ادامه آمده‌است: افتتاح شبکه کودک چند سال پيش قرار بود در شبکه دو اتفاق بيفتد. ولي در حد حرف ماند. براي افتتاح شبکه بايد بسترها آماده باشد. الان ما خودمان در حالي کار مي‌کنيم استوديو نداريم. بودجه نداريم و بايد دنبال اسپانسر برويم تا هزينه‌هايمان را جبران کنيم.

درباره برنامه سازي کودک شعار زياد داده مي‌شود. گروه «عموهاي فتيله‌اي» 24 سال سابقه کار دارند؛ اگر قرار است شبکه اي راه بيفتد بايد از اين گروه دعوت کنند و با افرادش نشست بگذارند. الان هيچ اتفاقي نيفتاده و با يک تغيير کوچک مي‌خواهند شبکه کودک راه بيندازند. حداقل بايد بيست برنامه توليدي جديد داشته باشند تا حرف از شبکه بزنند. ما که خودمان در حوزه برنامه‌سازي حرفه‌اي هستيم، کلي مساله داريم. گروه‌هاي ديگر هم مساله دارند.

افتتاح شبکه به اين شکل مثل اين است که دو تا آجر روي زمين بگذاريم و بگوييم مي‌خواهيم با اين‌ها ساختمان بسازيم. آيا به نظر شما شبکه ورزش ما الان واقعا شبکه ورزش است؟ شبکه نمايش دارد همان فيلم‌هايي را پخش مي‌کند که از شبکه‌هاي ديگر هم پخش مي‌شود. چند تا از اين شبکه‌ها را قطع کنيم هيچ اتفاقي نمي‌افتد.

ما به اندازه کافي هنرمند و طراح و شاعر کودک داريم. مديران بايد اين‌ها را دعوت به کار کنند. با چهار تا عمو و عمه و خاله و عروسک و مجري شبکه کودک راه نمي‌افتد. الان هنرمندان کودک در انزوا هستند. تعداد گروه‌هاي فعال اين حوزه به تعداد انگشتان دست نمي‌رسد. ما خودمان هنوز از سال گذشته از صداوسيما طلب داريم؛ چطوري برنامه جديد توليد کنيم؟

در اين شبکه ژانرهاي مختلف برنامه سازي بايد تجربه شود. نمي‌شود بگوييم همان انيميشن‌هاي قبلي را دوباره تماشا کنيد. مديران ما دنبال کودکي خودشان هستند. برنامه‌هاي قديمي را روي آنتن مي‌فرستند و خاطره بازي مي‌کنند. نسل جديد آن برنامه‌ها را قبول ندارد.

نه بودجه‌ داريم و نه خوراک!

آزاده آل ايوب، مجري برنامه «رنگين کمان» است و در کنار عروسک «پنگول» براي بچه‌ها برنامه اجرا مي‌کند. با اين هنرمند درباره ضرورت‌هاي افتتاح «شبکه کودک» و بايدها و نبايدهايش همصحبت شديم. نظرات «خاله سارا» کودکان را در ادامه مي‌خوايند:

من هم به اندازه شما درباره شبکه پويا اطلاعات دارم. در اين حد مي‌دانم که لوگو و آرمش را عوض کرده اند و اسمش را شبکه کودک گذاشته‌اند. به نظرم شبکه پويا در حد و اندازه‌هاي خودش خوب بود و بيننده داشت. ما قدرت نداريم يک شبکه منسجم راه اندازي کنيم. هم بودجه‌اش را نداريم و هم خوراکش موجود نيست. بايد براي فکرهاي خوب سرمايه گذاريم کنيم تا برنامه خوب توليد شود.

وقتي اين کار را نمي‌کنيم مجبوريم برنامه هاي قبلي را دوباره پخش کنيم. افراد متخصص در جايي کار مي‌کنند که به آنها اهميت داده شود. در اين چند سال برنامه‌هايپرمخاطب حوزه کودک همان‌هايي هستند که مربوط به گذشته‌اند. در برنامه‌هاي جديد خلاقيتي نديدم.

کوچولوهايي که در اطراف من هستند کارتون‌هاي شبکه پويا را نگاه مي‌کنند. آنها غرق شبکه پويا مي‌شوند؛ ولي وقتي چيز ديگري جز کارتون پخش مي‌شود ديگر تلويزيون نگاه نمي‌کنند. اگر يک برنامه بد از شبکه پويا پخش بشود تاثيرگذاري کارتون‌ها از بين مي‌رود. به نظرم همان برنامه «نقاشي نقاشي» هم نبايد از اين شبکه پخش بشود. چون حکم پارازيت را دارد.

ما روي دنياي موسيقي کودکان کار نکرديم. در برنامه‌ رنگين کمان ترانه «آهويي دارم خوشگله» را بچه‌ها همه با هم مي‌خوانند و لذت مي‌برند. اگر اين ترانه را پخش نکنيم برنامه‌مان 50 درصد افت مي‌کند.

همه ما مي‌دانيم که الان سازمان صداوسيما بودجه لازم را ندارد. در اين شرايط چطور مي‌تواندبرنامه‌هاي يک شبکه جديد را تامين کند.

 

 

دسته بندي: شبکه های تلوزیونی,پویا (کودک),انتقاد به صدا و سیما,

نظرات مخاطبین ( شما هم نظر بدین )

اين نظر توسط منصور در تاريخ 1394/11/4 و 15:19 دقيقه ارسال شده است.
سلام دوست عزیز.دوست داری وبلاگ یا سایتتو برای همیشه
در بروزترین وبسایت در زربلاگ باشه؟؟؟
با قیمتی فقط و فقط 80هزار تومن...
http://berooz1391.rozblog.com/
کد نمايش نظرات

اين نظر توسط ali در تاريخ 1394/9/6 و 17:07 دقيقه ارسال شده است.
سلام. یه اشکال تو فرکانس 11800 عربست برای کانالهای ایرانی هست. و اون هم اینه که وقتی ساعت رسیور در حالت اتوماتیک میذاری، قسمت EPG درست عمل میکنه ولی ساعتش از طرف صدا و سیما درست تنظیم نیست. یعنی سریال کیمیا رو EPG زده ساعت 1 صبح روز بعد . در حالی کیمیا ساعت 9:30 شب پخش میشه. بعنی 3:30 ساعت جلوتره. نمیدونم این رو چگونه به صدا و سیما اطلاع رسانی کنم ؟ ؟ ؟

کد نمايش نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
مطالب مرتبط :

به کانال تلگرام آترو بپیوندید :

آخرین برنامه های شبکه تلوزیونی آترو :

فید خوان rss reader